Zimowa stolica Polski

widok na Zakopane

                Zakopane jest znane chyba każdemu i ze świecą by szukać osób, które tam nigdy nie były. Często są to jednak pobyty bardzo krótkie, pobyty przejazdem lub trafione akurat w szczyt sezonu turystycznego, kiedy można co najwyżej zobaczyć plecy innych turystów i poczuć zapach kebaba z przydrożnego baru. W czasie, kiedy jest tutaj trochę mniej turystów, można zanurzyć się we wszechobecnym folklorze, zupełnie unikalnym przeżyciu, jak również bez żadnych przeszkód wyglądać w kierunku polskich Tatr. Nie są one oczywiście Himalajami, ale na pewno nic im nie brakuje. Można się o tym przekonać szczególnie w zimie, kiedy ruszają wyciągi narciarskie i orczyki przygotowujące całkiem sporo tras dla narciarzy.

 

Krupówki


Krupówki

Krupówki

                Polska zimowa stolica jest znana przede wszystkim z Krupówek, czyli z głównego deptaka miasta. Chociaż obowiązuje tutaj zakaz ruchu, zawsze jest strasznie tłoczno i niektórzy turyści w ogóle omijają to miejsce. Takie zachowanie polecamy jednak tylko osobom, które były tutaj już dziesiątki razy, bo w przeciwnym razie traci się bardzo wiele.

                 Jeśli nie przyjedziemy tutaj w szczycie sezonu, na Krupówkach będzie dominował zapach oscypków, regionalnego sera owczego wytwarzanego według zastrzeżonej receptury, który będzie się mieszał z aurą otaczającej, w dużej mierze drewnianej zabudowy. Na straganach będziemy mogli kupić koronki i kierpce na pamiątkę, a w każdej chwili będziemy mogli odbić w bok do jednej z klimatycznych krakowskich knajpek. Jeśli minimalnie zboczymy z Krupówek, zobaczymy dom do góry nogami, a na ich końcu czeka na nas neoromański kościół św. Rodziny, w którym znajduje się unikalna kaplica wykonana w stylu zakopiańskich.

 

Gubałówka


stragany na Gubałówce

                Idąc dalej prosto, natrafimy na wielki targ z mydłem i powidłem, najlepsze miejsce do kupowania pamiątek. Znajdziemy się u podnóża Gubałówki – niewysokiego, ale pełnego atrakcji szczytu. Jeśli chcemy wejść na samą górę, co wynagrodzi nam wspaniały widok, możemy wybrać czarny szlak i iść zgodnie z jego biegiem. Alternatywą dla pieszego spaceru jest tutaj kolejka linowo-terenowa, która dostarczy nas za niewielką opłatą niemal na sam szczyt. Na górze będziemy mieli też specjalną zjeżdżalnie grawitacyjną, park linowy oraz zwykły plac zabaw dla dzieci, przy którym dorośli mogą sobie odpocząć.

                 Jedną z większych atrakcji Gubałówki jest dwukilometrowy Szlak Papieski na Butowy Wierch. Roztacza się z niego piękny widok na panoramę Tatr, a na jego końcu zbudowany został specjalny zjazd krzesełkowy, dzięki któremu można jeszcze zwielokrotnić wrażenia.  
 

Tatrzański Park Narodowy


widok na Giewont

                Tatrzański Park Narodowy jest niewątpliwie jedną z największych atrakcji Zakopanego, ale trzeba pamiętać, że jest to park narodowy, w dodatku wpisany na listę UNESCO, więc nie można go traktować jak zwykłego lasu. Jest to jedyny wysokogórski park narodowy w Polsce, więc jeśli się do niego zapuścimy, będziemy mieli możliwość oglądać unikalne wysokogórskie bory świerkowe, gdzie na niższym piętrze sporo będzie też jodeł, buka i jaworu. Na wyższym reglu pozostaną świerki oraz limba. Jeszcze wyżej zacznie dominować kosodrzewina, a potem już głównie zostaną murawy poprzetykane znacznie rzadszą roślinnością typowo wysokogórską.

                 Częścią TPNu jest między innymi słynny szlak Orla Perć, bardzo trudna trasa prowadząca między innymi na Zawrat oraz na Kozi Wierch. Dla ludzi z trochę większą krzepą jest najwyższy szczyt polskich Tatr, Rysy, a mniej wytrzymali mogą odwiedzić Śpiącego Rycerza – Giewont. Do tego dochodzi jeszcze m.in. Świnica i Kasprowy Wierch.

                 Zupełnie wyjątkowym miejscem jest Dolina Pięciu Stawów. Można dojechać do niej z Zakopanego specjalnym zaprzęgiem konnym, który kursuje w rytmie pracy miejscowych górali, którzy bryczki obsługują. Wszyscy znają Morskie Oko, które odwiedzić po prostu trzeba, ale trzeba odwiedzić także pozostałe. W Dolinie jest tak naprawdę sześć stawów. Trochę ukryte przed zwiedzającymi Wole Oko wcale nie jest trudno dostępne.

Narty


widok na Morskie Oko

                Zakopane nie mogłoby być zimową stolicą kraju, gdyby nie oferowało swoim gościom możliwości uprawiania narciarstwa. Z każdym rokiem atrakcji jest coraz więcej. W chwili obecnej najlepszą opcją może być Kasprowy Wierch. Na górę wyjeżdża się nowoczesną koleją linową kabinową lub jedną z dwóch kolejek krzesełkowych w kotle Gąsienicowym bądź Goryczkowym. Do dyspozycji mamy tutaj ponad czternaście kilometrów tras i można liczyć, że będziemy jeździć na naturalnym śniegu.                 Druga możliwość to centrum narciarskie Nosal. Tutaj jest aż pięć wyciągów narciarskich i jeden krzesełkowy. Trasy przy każdym z wyciągów są bardzo zróżnicowane pod względem trudności i powinni się tutaj dobrze bawić wszyscy od dzieci, które dopiero zaczynają przygodę z narciarstwem, aż po lepiej wprawionych dorosłych.

                 Dwa pozostałe ośrodki godne wymienienia to ośrodek Harenda i ośrodek Polana Szymoszkowa. W pierwszym z nich mamy trzy orczyki i jeden czteroosobowy wyciąg krzesełkowy, a wielką atrakcja jest tutaj Karczma Regionalna Harenda. Na Polanie Szymoszkowej mamy ratrakowane trasy, do których zabiorą nas cztero- i sześcioosobowe wyciągi krzesełkowe. Jest to miejsce wyjątkowo przyjazne dzieciom ze względu na działające tu przedszkole narciarskie ze szkółką narciarska dla dzieci. 

Zobacz również
Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, małopolskie, Zakopane,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.