Bieszczady - najdziksza część Polski

Bieszczady - szlak górski

                Bieszczady, a właściwie Bieszczady Polskie, bo ta część Karpat rozciąga się także na terytorium naszego wschodniego i przede wszystkim południowego sąsiada, to miejsce naprawdę dziewicze. W przeciwieństwie do wszystkich innych popularnych kierunków turystycznych w naszym kraju, Bieszczady posiadają tak duży obszar, że nigdy nie ma się tutaj problemów z zatłoczonymi szlakami czy brakiem miejsca w schronisku.

 

Dziewicze tereny


szlak Tarnica - Bieszczady

                Pierwotny charakter tutejszych terenów jest zawsze podkreślany i stawiany na pierwszym miejscu, kiedy poleca się turystom to właśnie miejsce. Jeśli za swoją podstawową bazę wybierze się malowniczo położone Ustrzyki Dolne, turysta znajdzie się na skraju naszego kraju i będzie mógł odczuć, że znajduje się niemalże na skraju cywilizacji.

                 Dla osoby, która przyjeżdża tutaj z bardzo mocno zurbanizowanych terenów, na przykład ze Śląska lub z Warszawy, bywa to prawdziwy szok. Wyczuwa się to wszystkimi zmysłami, bo nawet powietrze smakuje tutaj zupełnie inaczej. Trzeba tylko pamiętać, że w zasadzie wszystko poza głównymi szlakami należy tutaj do Bieszczadzkiego Parku Narodowego i trzeba naprawdę rozsądnie się tutaj poruszać. Tak dla swojego dobra, jak i dla dobra okolicznej flory oraz fauny.

                 Bieszczady nie są górami ani bardzo wysokimi, ani nawet posiadającymi jakiś specjalnie ostry klimat, dzięki czemu fenomenalne warunki znalazły tutaj dla siebie zwierzęta. Najlepiej jest się tutaj wybrać na wycieczkę konną, gdyż pozwala to zwierzętom, które nie chcą mieć z nami kontaktu, na odpowiednie szybkie oddalenie się. W Parku są między innymi żubry i bobry, ale oczywiście przeszkadzanie im byłoby nie tylko w złym guście, ale jest po prostu nielegalne. Możliwe jest także spotkanie z niedźwiedziem, którego oczywiście raczej warto unikać, pomimo możliwości zdobycia niesamowitych tematów do opowiadania anegdot. Inne zwierzęta są tutaj znacznie bardziej sympatyczne.

                 W Bieszczadzkim Parku Narodowym znajdziemy między innymi rysie i żbiki, całą masę dzików oraz jeleni, od niedawna pojawiają się tutaj także koniki polskie, a te tereny pozostają jednym z niewielu naturalnych habitatów dla puszczyków czy orła przedniego. Wielkim zaskoczeniem dla niektórych turystów jest również ciepłolubny wąż eskulap, największe tego typu zwierze w Europie.

 

Połoniny i szczyty


Połonina Cyrańska


                Jak na góry przystało, Bieszczady posiadają specjalne formacje górskie oraz unikalne połoniny, czyli swojego rodzaju trawiaste pustkowia charakterystyczne dla tego obszaru. Najbardziej znane są Połonina Cyrańska oraz Połonina Wetlińska. Połonina Cyrańska uznawana jest z najpiękniejszą w Polsce. Położona jest pomiędzy Ustrzykami Górnymi i Brzegami Górnymi. Można tu podejść bardzo blisko do dzikiej fauny, w tym przede wszystkim do niedźwiedzi i wilków, więc lepiej nie zapuszczać się za daleko od szlaków turystycznych. Istnieje też spora szansa na odnalezienie majestatycznych jeleni karpackich, które na co dzień są płochliwe, ale na rykowisku mogą zrobić się agresywne. W Połoninie Wetlińskiej odnajdziemy z kolei najwyżej położone schronisko Bieszczad, słynną Chatę Puchatka. Tędy przechodzi wiele osób, które wybierają się na krótkie wycieczki na Słowację.

                 Na specjalne wyróżnienie wśród tutejszych szczytów czekających na zdobycie przez śmiałego turystę, na specjalne wyróżnienie zasługuje Tarnica. Jest to element Korony Gór Polskich głównie ze względu na niesamowitą panoramę, którą można podziwiać z samej góry, w towarzystwie żelaznego krzyża postawionego tutaj na pamiątkę obecności Karola Wojtyły. Jest to też ważny punkt geodezyjny.

 

Inne atrakcje i narciarstwo


kolejka na trasie Majdan - Wola Michowa

Bieszczady

                Chodząc po Bieszczadach natrafimy na bardzo liczne dowody bardzo silnego panowania prawosławia nad tymi terenami, które obecnie zostało w zasadzie całkowicie zniesione, ale cały czas przy drogach natrafimy na całą masę kapliczek, a nawet okazałych cerkwi drewnianych. Jest to też jedno z niewielu miejsc, gdzie w pełnej krasie można podziwiać stadniny końskie – stada koni wypasające się spokojnie na łąkach, z małymi i dorosłymi osobnikami. Bardzo dużo jest tu zwłaszcza niewielkich koni husyckich. Jeśli potrafimy jeździć konno, będziemy mogli szlaki pokonywać właśnie na grzbiecie konia.

                 Warto jest ponadto pochylić się nad historią tutejszej kolei wąskotorowej. Rozwijała się ona bardzo intensywnie na przełomie XIX i XX wieku, po czym najpierw pojawiły się kłopoty finansowe, a następnie niszczycielska II Wojna Światowa, po której z kolejki nic nie zostało. Próby jej odbudowania dla potrzeb lokalnej społeczności powiodły się częściowo, ale ze względu na koszty kolejka znów przestała kursować w ostatniej dekadzie minionego wieku. Obecnie, po kolejnych inwestycjach grupy zapaleńców, kolejka jeździ na trasie Majdan – Wola Michowa. Jest to oczko w głowie dzieci, ale dorośli też docenią wspaniałe widoki.

                 W kwestii narciarstwa najlepiej jest się tutaj wyposażyć w biegówki. Tutejsze szlaki idealnie się do tego nadają.  

 

Zobacz również
0 2725

0 3119

1 opinia

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, podkarpackie, Sanok,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

adamkowal

Napisz do adamkowal
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.