Czy jest sens jechać do Portugalii?

stare miasto Porto

                Portugalia ma wśród moich znajomych raczej kiepską opinię, jako kraj do wyjazdów wakacyjnych. Jest tam daleko, ale nie są to jeszcze tropiki. Jest tam dość drogo, ale nie ma wybitnych luksusów. Jest za to kilka innych elementów, które mogą być kuszące dla wielu osób. Dla mnie były.

 

Wino


Porto - kraina winnic

plac z pomnikiem króla Józefa I

                Portugalia nie jest specjalnie znana z wina. Polski koneser prędzej poda nazwę taniego wina marki wino, niż jakiegoś portugalskiego. Jedynym wyjątkiem może tutaj być porto, ale poza tym naprawdę niewiele się znajdzie. W moim wypadku jest trochę  inaczej, ale mając na uwadze potencjalne ziewanie czytelników, daruję sobie wchodzenie w nadmierne szczegóły.

                 Napiszę tylko tyle, że Porto i Lizbona to dwie małe stolice niewielkich regionów winiarskich, które jednak potrafią stworzyć naprawdę magiczne trunki. Winnic jest tutaj cała masa i pochwalić się mogą tradycją jeszcze dłuższą, niż te z Francji lub z Włoch, a w dodatku uprawiane tutaj winorośle nie zaliczają się zwykle do najpopularniejszych odmian. Dla wielu będzie to poważna wada, ale dla mnie jest to wielka zaleta. Co więcej, tutejsza młoda portada jest czasami tańsza, niż butelkowana woda mineralna na atlantyckim wybrzeżu, a jej jakość porównywalna jest z wartym kilkaset złotych za butelką chateau coś tam z Francji. Trzeba tylko wypatrzeć małą, rodzinną winnicę. Robi się to przez rzucenie kamienia i popatrzenie, gdzie upadł.

 

Żagle


Plaża w mieście Albufeira, Portugalia

                Atlantyk jest wymarzonym miejscem dla wszystkich miłośników żeglarstwa we wszelkiej postaci, a wybrzeże Portugalii jest moim osobistym zdaniem najlepszym ku temu miejscem ze wszystkich możliwych. W okolicach Wielkiej Brytanii i Irlandii jest po prostu zimno, zachodnie wybrzeża Francji są odcięte od ciepłego prądu oceanicznego, a północna Hiszpania a mało zainwestowała w odpowiednie możliwości. Tutaj mamy wybrzeże dokładnie omywane prądem oceanicznym, co daje nam pewność pojawiania się ciągłych wiatrów oraz odpowiednich fal. Sama surfuję, z żaglem i bez. Oczywiście nie po winie.

                 Piszę o tym, bo jestem raczej średnio zaawansowana i dlatego nawet nie wspominam o okolicach Gibraltaru, gdzie w Europie są teoretycznie najlepsze warunki do uprawiania tego typu sportów, ale równocześnie warunki bardzo trudne. Można pojechać na miesięczny wyjazd i ani dnia nie być w stanie popływać bezpiecznie, a tutaj, jeśli tylko rozłożymy się gdzieś pomiędzy Lizboną i Porto w najlepiej rozwiniętym obszarze turystycznym, mamy w zasadzie gwarancję uzyskania warunków dla osób średnio zaawansowanych. Początkujący powinni wybrać się bardziej na północ, a ci mniej wprawieni bardziej na południe.

                 Tutaj jeszcze słowem zahaczę o różne jachty i łodzie, bo jest ich cała masa. Mnie samej to niespecjalnie interesuję, bo ja wolę być bliżej wody – na desce z żaglem, ale zapaleni żeglarze na pewno będą zainteresowani, bo ceny wynajmu są podobno najniższe w całej Unii europejskiej. Nie dam na pewno za to głowy, ale taka panuje opinia.

 

Zabytki, plaże i cała reszta


monumentalny Pomnik Odkrywców

                Portugalia nie jest krajem śródziemnomorskim w sensie stricte, ale ma wszystkie zalety, których można się spodziewać po Włochach, Grecji czy sąsiedniej Hiszpanii. Stolica jest pięknym i starym miastem, po Porto widać kolonialną przeszłość (korzystania z faktu istnienia kolonii, oczywiście), do tego dochodzi jeszcze niezniszczona architektura, cytadele nad brzegiem morza, zabytkowe porty i małe wioski rybackie. Nie brakuje słońca, są piękne plaże i na pewno można też po prostu poleniuchować.

                 Dlatego jeśli ktoś jedzie na wakacje głównie po to, by pooglądać i pozwiedzać, wybranie tego kraju na pewno nie będzie dla niego żadnym zawodem. Po raz pierwszy jechałam tu właśnie dlatego, że w innych miejscach już byłam, a podstawowe rozrywki były zagwarantowane. Nocne życie, dobre jedzenie i podobne sprawy również. Zamiast piątego wyjazdu do Grecji lub dziesiątej wizyty we Włoszech naprawdę można wybrać się właśnie tutaj, nawet jeśli żaden inny powód nas specjalnie nie przekonuje.  

 

Zobacz również
Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPortugalia, Lizbona,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

wiktoria24

Napisz do wiktoria24
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.