Karkonosze

widok na Śnieżkę

                Karkonosze to niewielkie pasmo górskie będące częścią Sudetów. W blisko ¾ znajduje się ono na terytorium naszego południowego sąsiada, Republiki Czeskiej, i to właśnie tutaj znajduje się najwyższy szczyt tego kraju. Góry te mają szczególne walory turystyczne, ponieważ są równocześnie bardzo dobrze dostępne dla człowieka dzięki swojej raczej umiarkowanej wysokości, oraz za sprawą ostrego klimatu prezentują formacje górskie charakterystyczne dla znacznie wyższych pasm.

 

Flora i fauna


Karkonosze

Karkonosze

 

 

                Cechą wyróżniającą Karkonosze na tle innych formacji górskich jest bardzo duży udział torfowisk w całkowitej ilości gruntów. Niewprawne oko niedzielnego turysty może w ogóle tego faktu nie zauważyć, ale na pewno dostrzeże on skutki takiego stanu rzeczy. Związane są one bowiem przede wszystkim z bogactwem flory i fauny, która się tutaj pojawia. Trzeba też podkreślić, że wiele gatunków całkiem pospolitych w naszym kraju posiada tutaj swoje specjalne odmiany wyraźnie różniące się od swoich kuzynów z innych części kraju i kontynentu.                 Pierwsza rzecz, która zawsze przyciąga uwagę, to istnienie regli roślinności podobnych do tego, co widać w znacznie wyższych Tatrach. Robi to piorunujące wrażenie, ponieważ już na wysokości około jednego kilometra nad poziomem morza rozpoczyna się regiel dolny, który niestety został dość mocno zniszczony przez działalność człowieka i charakterystyczne dla niego lasy sosnowe nie są już takie spójne. Ważniejsze jest tutaj to, że już na wysokości tysiąca pięciuset metrów zaczyna się piętro kosodrzewiny z typowymi wysokogórskimi formacjami. Wszędzie można spokojnie dotrzeć na piechotę, a do większości miejsc dojedziemy także rowerem.

                 Wielkie zwierzęta, taki jak chociażby niedźwiedzie, niestety w Karkonoszach się już nie pojawiają. Wiele drobniejszych gatunków też niestety poznikało w wyniku ekspansji działalności ludzkiej. Cały czas jednak można zobaczyć tutaj dużo zwierzyny typowo leśnej, jak na przykład dziki i jelenie, całą masę ptactwa oraz mniejszych ssaków. Jest to wyjątkowa atrakcja dla dzieci, które takie zwierzęta mogą widzieć co najwyżej w książkach lub poprzez kraty w zoo.

 

 

 

Śnieżka, Szrenica i inne szczyty


Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Panorama gór - Karkonosze

Świątynia Wang, Karpacz, Karkonosze

                Jak na góry przystało, spotkamy tutaj ważne szczyty. Najważniejszy jest jednocześnie najtrudniejszy do pomylenia z czymś innym ze względu na wzniesione na nim Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW. Po drodze na szczyt warto odwiedzić też barokową kaplicę Św. Wawrzyńca. Na Śnieżkę można spokojnie wejść marszem od strony Karpacza, co zajmuje około 150 minut albo skorzystać z Miejskiej Kolejki Linowej, dzięki której pokonamy połowę drogi w pozycji siedzącej. Można wybrać także trochę dłuższe i zarazem ciekawsze trasy. Szlak niebieski z Karpacza prowadzi przez schronisko Samotnia przez Strzechę Akademicką, a po drodze pozwoli nam zwiedzić kościółek Wang. Szlak czerwony to z kolei schronisko Nad Łomniczką oraz sam Wodospad Łomniczki.

                 Szrenica jest szczytem niższym od Śnieżki o ponad 300 metrów, ale za to można na nią bezpośrednio wjechać wyciągiem krzesełkowym. Jest to ważne, ponieważ w zimie dostępne są tutaj znakomite trasy narciarskie. Szrenica góruje nad Szklarską Porębą, więc jeśli będziemy się na nią wybierać, możemy też zajrzeć do tego pięknego miasta, polskiej stolicy mineralogicznej.

                 Osoby lubiące wędrówki górskie mogą się wybrać także na zdobywanie Wielkiego i Małego Szyszaka lub Kopy. Prowadzące na nie szlaki są bardzo przyjemne, ale też dość licznie uczęszczane.


 

Okoliczne rozrywki


Ruiny zamku - Karkonosze

                Najlepiej jest wybrać się w Karkonosze na co najmniej kilkudniowy odpoczynek, bo największą zaletą tego regionu jest niewątpliwie przyjemny spokój okolicy. Jest tu też jednak trochę atrakcji turystycznych, do których trzeba dojechać kilka kilometrów.

                 Jeśli zatrzymamy się w Karpaczu, pierwszą wycieczkę będziemy mieli z głowy, bo już na miejscu znajdziemy Kulak Paark. Jest to park rozrywki, którego tematyka związana jest z legendą ducha Karkonoszy powtarzaną od średniowiecza. Mówi ona, że w górach żyje Karkonosz lub Liczyrzepa, który na przemian ma przybierać postać jelenia z czarcim ogonem albo dziada w myśliwskim stroju. Park jest poświęcony właśnie tym wyobrażeniom i jeśli tylko będziemy mieli na to ochotę, możemy posłuchać różnych historii z duchem związanych.

                 Inna propozycja spędzania czasu to wizyta w zamku Chojnik. Są to na dzień dzisiejszy głównie ruiny, ponieważ ta czternastowieczna warownia nigdy zdobyta przez człowieka nie została, ale musiała ulec piorunowi, który spowodował pożar i zniszczył zamek w 1675 roku. Budowla jest atrakcja samą w sobie, ale największe rzesze turystów przybywają tutaj ze względu na kasztelana zamku, słynnego na cały kraj Jędrka, który potrafi godzinami gawędzić o samym zamku i o średniowiecznym życiu pospólstwa oraz szlachty. Trzeba jedynie pamiętać, że zamek Chojnik jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego i przy wejściu tutaj trzeba także uiścić opłatę za wejście do rezerwatu.

                 Wielbiciele trochę mniej odległej przeszłości powinni odwiedzić sztolnie Kowary. Jest to słynne miejsce, gdzie do lat ’60 minionego stulecia wydobywano rudy uranowe i w zasadzie skutecznie wyeksploatowano całe złoża. Obecnie działa tutaj Podziemna Trasa Turystyczna, na której odbywają się wycieczki podobne do tego, co znamy chociażby z Wieliczki, ale całe dostępne tutaj piękno posiada co najwyżej industrialny posmak. Całość robi wielkie wrażenie ze względu na niewiarygodne warunki pracy tutejszych górników.

 

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, dolnośląskie,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.