Karpacz i okolice

szlak w Karkonoszach

                Karpacz jest niewielkim, typowo górskim miasteczkiem bardzo mocno nastawionym na przyjmowanie turystów. Ma ku temu wszelkie predyspozycje, ponieważ położony jest malowniczo w Karkonoszach, u stóp najwyższego szczytu tego pasma górskiego – Śnieżki, w dolinie rzeki Łomnica. Miasto posiada swoje zabytki, atrakcje oraz znakomitą ofertę dla narciarzy.

 

Zabytki


widok na Dom Śląski

                Ze względu na swoją niecodzienną architekturę, Karpacz sam w sobie jest zabytkiem, chociaż trzeba tutaj uważać, ponieważ inwestycje powstałe w ostatnich latach czasami mają się nijak do zabytkowego charakteru tego miasta. W Karpaczu pojawiają się także inne miejsca, które z pozoru tutaj nie za bardzo pasują. Najlepszym przykładem jest świątynia Wang, która powstała na przełomie dwunastego i trzynastego wieku w dalekiej Norwegii, ale z jakichś przyczyn jej właściciele postanowili w 1842 roku kościółek sprzedać i tak trafił on do Karpacza zahaczając prędzej o Berlin, ponieważ jego pierwszym nabywcą był pruski król Wilhelm IV. Jest to piękny przykład nordyckiej drewnianej architektury sakralnej. Miejsce to jest specjalnie polecane małżeństwom, ponieważ zawierane tu małżeństwa są podobno wyjątkowo udane.

                 Unikatowymi zabytkami są trzy znajdujące się w okolicy miasta schroniska: Samotnia, Strzecha Akademicka i Dom Śląski. Pierwsze z nich to jedno z najstarszych schronisk w Polsce i szacuje się jego powstanie na rok około 1670. Samotnia została stworzona w stylu góralskiej chaty, chociaż jego ostateczna forma, o czym świadczy chociażby charakterystyczna wieżyczka, powstała dopiero w dziewiętnastym wieku.

                 Strzecha Akademicka jest znacznie większa, co zapewniło jest pozycję numer dwa na liście największych schronisk w Sudetach. Nie jest to jakoś bardzo stara konstrukcja, ponieważ liczy sobie dopiero trochę ponad sto lat, ale wzorowana ona była na budynku z siedemnastego wieku, który niestety został pokonany przez pożar. Nazwa obiektu pochodzi od jego pierwszych właścicieli, którymi byli Żakowie z Krakowa, niewątpliwie urzeczeni Kotliną Jeleniogórską.

                 Dom Śląski jest z kolei znany głównie na wysokość swojej lokalizacji. Znajduje się on zaledwie sto metrów w pionie od szczytu Śnieżki. Budynek powstał sto lat temu i przez długi czas kontrolowała go straż graniczna, która obecnie w tej części kontynentu nie jest jakoś specjalnie potrzebna.

 

Atrakcje


                Atrakcji w okolicach Karpacza jest bardzo wiele i coraz częściej na małą skalę tworzą je różni zapaleńcy. Najlepszym tego przykładem jest wykorzystanie Skoczni Narciarskiej Orlinek, która w lecie zamienia się w wielki poligon sportów ekstremalnych. Każdy chętny może zjechać tu na linach lub odbyć skok bungy.

                 Warte odwiedzenia jest Muzeum Zabawek, założone przez twórcę Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Nie jest to bowiem miejsce przeznaczone tylko i wyłącznie dla dzieci, a w pewnym sensie można powiedzieć, że jest ono skierowane głównie do dorosłych, którzy będą tutaj mogli przypomnieć sobie postaci ze swojego dzieciństwa. Właściciel muzeum zbierał bowiem eksponaty wykorzystywane do tworzenia telewizyjnych programów dla dzieci, jak również kolekcjonował po prostu zabawki będące na topie kilka dekad temu.

                 W lecie szczególnie warto wybrać się nad Dziki Wodospad, czyli kilkumetrowy wodospad będący efektem stworzenia zapory chroniącej okolicznych mieszkańców przed kaprysami Łomnicy. Spadająca górska woda zapewnia przyjemny chłód w najcieplejsze dni.

                 Żaden turysta nie powinien przegapić Skweru Zdobywców. Jest to deptak położony w samym centrum miasta. Wyróżnia się on tym, iż odlano tutaj w brązie odciski butów i raków słynnych himalaistów. Można przypasować tutaj swoje buty między innymi do odcisków pozostawionych przez Macieja Berberkę, Jerzego Kukuczkę lub Wandę Rutkiewicz.

 

Narciarstwo


                Żaden górski kurort nie może istnieć bez narciarstwa i Karpacz nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. A właściwie wyjątkiem pewnym jest, lecz jak najbardziej pozytywnym, ponieważ jest to miejsce, w którym bardzo intensywnie rozwijane jest narciarstwo biegowe. Osoby nim zainteresowane powinny wybrać się do Karpacza Górnego lub pytać o szczegóły trasy przy Domu Śląskim.

                 Klasyczne narciarstwo zjazdowe znajdziemy przede wszystkim na Śnieżce, w kompleksie narciarskim jej imienia. Jest tutaj kilka wyciągów, które obsługują razem kilkanaście tras o niskim i umiarkowanym stopniu trudności. Jedna z tras przeznaczona jest dla narciarzy zaawansowanych. W przypadku kłopotów ze śniegiem istnieje tutaj możliwość sztucznego zaśnieżania, co ratuje nas przed następstwami bardzo ciepłych zim, które niestety w ostatnich latach się zdarzają. Przy oświetlonych trasach znajdują się także wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki dla osób początkujących.

                 Inne rozrywki związane z zamarzniętą wodą obejmują całoroczne lodowisko, specjalne zjeżdżalnie na pontonach, rynnę snowboardową oaz alpejski tor bobslejowy

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, dolnośląskie, Karpacz,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

magdajag

Napisz do magdajag
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.