Kazimierz Dolny

panorama na Kazimierz Dolny

                Nie da się ukryć, że w Polsce nie ma zbyt wiele małych i zarazem pięknych, zabytkowych miasteczek. Spowodowane jest to wieloma czynnikami tak militarystycznymi, jak i ekonomicznymi. Tym bardziej należy doceniać te nieliczne perełki, które się jednak pojawiają. Jedną z najprzyjemniejszych z nich jest Kazimierz Dolny tworzący często odwiedzany turystyczno-uzdrowiskowy trójkąt Kazimierz Dolny-Puławy-Nałęczów. Od 1994 roku jest to Pomnik Historii, więc można się spodziewać po nim wszystkiego najlepszego tym bardziej, że w roku 2011 przez miasto przeszła wysoka fala gruntownych remontów.

 

Kościoły i zamek


Zamek Kazimierski

                Słynny zamek kazimierski to wzniesiona przez Kazimierza wielkiego twierdza obronna. Niezbyt duża, ale strategicznie umieszczona na szczycie wzgórza. Rozprawili się z nią Szwedzi i chociaż potem została odbudowana oraz kilkakrotnie rozbudowywana w nowych stylach architektonicznych, zamek popadł ostatecznie w ruinę w XIX wieku i na razie się nie zanosi, by ktoś chciał przywrócić mu jego dawną świetność. Na dzisiaj jest to znakomity punkt widokowy i miejsce, gdzie turyści pstrykają sobie masę zdjęć, zwłaszcza na tle wieży Łokietka.

                 Do zamku dochodzi się poprzez przejście za kościołem farnym. Pierwsza parafia istniała tu już na początku XIV wieku, jeśli nie prędzej, ale swoją dzisiejszą formę kościół zawdzięcza renesansowej przebudowie, która miała miejsce kilkadziesiąt lat po pożarze – niszczycielu większości dawnej konstrukcji gotyckiej. Bardzo charakterystyczny jest trójkątny dach kościoła, którego styl przyjęły także inne, późniejsze świątynie ozdabiające współczesny rynek Kazimierza Dolnego. Kościół jest często odwiedzany ze względu na jego XIX-wieczny ołtarz, ale zdecydowanie najważniejsze są tutaj organy, najstarszy kompletny zestaw w Polsce. Są ciągle sprawne i wykorzystuje się je w czasie różnych koncertów.

                 Inne kościoły Kazimierza Dolnego nie są tak znane, ale pięknie wpisują się w jego zabytkową starówkę.

 

Kamienice i dawne spichlerze


Kazimierz Dolny - rynek

                Swój zabytkowy charakter Kazimierz Dolny zawdzięcza przede wszystkim spichlerzom, w większości już oczywiście zabytkom przerobionym na coś innego, jak również kamienicom należącym do właścicieli spichlerzy. Miasto było i wciąż jest położone na ważnym szlaku komunikacyjnym i handlowym, na którym przewożono bardzo dużo zboża aż do samego Gdańska, dzięki czemu jego mieszkańcy mieli możliwość intensywnej rozbudowy.

                 Za symbol miasta uznaje się dwie kamienice Przybyłów. Znajdują się one zaraz przy rynku i swoimi fasadami przyciągają uwagę turystów. Równie duże wrażenie robi kamienica Celejowska mająca spory udział w reprezentacyjności reprezentatywnej ulicy Senatorskiej, przy której się znajduje. Zlokalizowane w niej zostało Muzeum Nadwiślańskie prezentujące to, dzięki czemu miasto stało się przed wiekami bogate. Jej rzeźbione fasady musiały kosztować majątek. Godne wyróżnienia są także kamienica Gdańska przy rynku oraz kamienica Biała także położona przy ulicy Senatorskiej.

                 Współczesne spichlerze nie mają w zasadzie już nic wspólnego ze swoimi dawnymi odpowiednikami, więc stare budynki można było albo wyburzyć, albo zaproponować im nową funkcję. W większości wypadków wybrano opcję drugą, dzięki czemu Kazimierz Dolny może się obecnie pochwalić wieloma prawdziwymi dziełami sztuki, w tym przede wszystkim spichlerzami Feuersteina, Pod Wianuszkami, Król Kazimierz, Pod Żurawiami oraz spichlerzem Kobiałki. Wszystkie one pełnią obecnie różne funkcje usługowe, a w nie wymienionym jeszcze spichlerzu Ulanowskich obecnie zlokalizowane jest Muzeum Przyrodnicze.

                 Warto wspomnieć też o tutejszej synagodze, świadectwie wkładu społeczności żydowskiej w rozwój i świetność miasta.

 

Imprezy


                Ze względu na swój charakter Kazimierz Dolny przyciąga całą masę imprez jednorazowych i cyklicznych. Odbywają się one głównie w okresie wiosenno-letnim. Największy z nich jest Festiwal Filmowy opatrzony imieniem miasta, w ramach którego prezentowane są głównie filmy niezależne. Bardzo duże znaczenie dla swoich uczestników ma Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, największy w naszym kraju.

                 Dla wielbicieli trochę innej muzyki są Letnie Wieczory muzyczne w kazimierskiej Farze, w ramach których wykorzystywane są wspomniane już organy. Dla wielu osób bardzo istotnym punktem w kalendarzu jest także Rajd Starych Samochodów, w którym uczestniczyć mogą wszystkie osoby posiadające samochody spełniające kryteria określonych dla rajdu kategorii.

 

Zobacz również
Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, lubelskie, Kazimierz Dolny,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.