Prawdziwa stolica Polski

Wawel w Krakowie

                Nie bez powodu Kraków jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w naszym kraju. Wiele innych miejsc posiada swój własny klimat i może nas uwieść masą urokliwych rzeczy, ale nigdzie nie jest aż tak dobrze, jak tutaj. Trzeba też mocno podkreślić, że przez ostatnie lata Kraków dorobił się poniekąd kosmopolitycznego charakteru i przyzwyczaił się do turystów na tyle, że stanowią oni dla niego zupełnie normalny, codzienny element krajobrazu. Jest to ważne, ponieważ pozwala lepiej poczuć klimat miasta od zawsze wielokulturowego, które było stolicą równie mozaikowego kraju. Warszawa, obecna stolica, jest miejscem diametralnie różnym.

 

Odrobina historii


                Ten wstęp nie ma na celu przynudzania, ale uwypukla to, dlaczego gród Kraka jest taki ważny. Wszyscy wiemy, że swoje siedziby miało tu wielu polskich królów po tym, jak Gniezno przestało się do tego nadawać. Co więcej, w czasach, kiedy nie było państwa polskiego, Kraków był centrum narodowym w tym względzie, że polskie życie mogło się swobodnie rozwijać. Nie należy go jednak zawsze stawiać na wyraźnym pierwszym miejscu, ponieważ Rzeczpospolita, aż do II Wojny Światowej, była zawsze krajem mieszających się kultur, w dużej mierze opartym na handlu z najodleglejszymi zakątkami świata. W Krakowie widać, że tworzyli go nie tylko ci tak zwani prawdziwi Polacy, ale także bardzo różne grupy etniczne, narodowościowe oraz religijne. Jest to dla wielu osób największa, cały czas odczuwalna spuścizna tego miasta.

 

Nowoczesność i młodość


                Zanim zajmiemy się kościołami i muzeami, zwróćmy uwagę na to, że Kraków dzisiaj to przede wszystkim młode i nowoczesne miasto. Warto odwiedzić tutaj Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, w którym odnajdziemy masę urządzeń pozwalających nam zrozumieć liczne prawa fizyczne czy tajniki mechaniki. Można też poskakać na trampolinie bungy. 

                Trochę bardziej z historią związane jest stworzone w dawnej zajezdni tramwajowej Muzeum Inżynierii. Prezentowane są w nim zabytkowe samochody i inne pojazdy, które poruszały się po ulicach Krakowa, co stanowi około połowę wystawy, a oprócz tego obejrzeć można jeszcze historię drukarstwa czy gazownictwa.

                 Wielką atrakcją jest również Park wodny przy ulicy Dobrego Pasterza. Posiada on wszystko to, co park wodny mieć powinien, a do tego jest urządzony z rozmachem. Sławą cieszy się gigantyczna fontanna smoka, a odwiedzający chwalą sobie tutejszą dziką rzekę.

Od Barbakanu przez rynek, aż po Wawel


Brama Floriańska

                Wśród turystów Kraków najbardziej znany jest ze swojego historycznego centrum, a tutaj z trasy pokonywanej przez większość odwiedzających, którzy wysiadają na głównym dworcu kolejowym miasta, ale udają się tam w zasadzie też wszyscy inni. Jest to bowiem tak zwany Trakt Królewski, wzdłuż którego znajduje się to, co w Krakowie najpiękniejsze

                Pierwszy na drodze staje nam Barbakan, czyli najbardziej wysunięta na północ część średniowiecznych fortyfikacji. Jest to niewielka forteca z siedmioma wieżyczkami wzniesiona za Jana Olbrachta i niezdobyta przez blisko 400 lat. Chroniła ona Bramę Floriańską, jeden z symboli Krakowa, a w środku posiada muzeum, w którym odbywają się liczne wystawy i imprezy. Przy Bramie Floriańskiej, gdzie mieszczą się też słynne krakowskie planty, na pewno turysta zatrzyma się na dłużej, gdyż działa tam wystawa malarstwa zorganizowana pod gołym niebem.

                 Rynek wymaga osobnego wpisu i chociaż to samo właściwie dotyczy Wawelu, siedzibę królów ujmiemy tutaj. Kompleks składa się z punktu widzenia turysty z trzech elementów: zamku, katedry i jamy (krasowej jaskini, w której mieszkał smok wawelski). Zamek można dzisiaj zwiedzać w sporej jego części, oglądając między innymi arrasy Zygmunta Augusta. Są tutaj również skarbiec koronny oraz zbrojownia. Zamek to oczywiście zabytek sam w sobie. To samo można oczywiście powiedzieć o katedrze na Wawelu, w której bije Dzwon Zygmunta, obwieszczający najważniejsze chwile dla naszego kraju. Ten XIV wieczny kościół był główną świątynią koronacyjną królów Polski, z której wielu spoczywa w tutejszej krypcie. Jest to miejsce pochówku także dla wielu zasłużonych Polaków oraz dla tragicznie zmarłej w katastrofie smoleńskiej pary prezydenckiej.

Rynek


Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie

                Na krakowskim rynku znajdziemy bazylikę mariacką ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza. Stąd grany jest co godzinę urwany hejnał miasta. Sukiennice to z kolei średniowieczny obiekt handlowy, ówczesny odpowiednik współczesnej hali targowej, przynajmniej jeśli chodzi o jej funkcję. Można się tutaj zaopatrzyć w masę pamiątek. Zaraz przed nimi jest główne miejsce spotkań w Krakowie, czyli pomnik Adama Mickiewicza. Wszystko to można zobaczyć z 70-metrowej wieży ratusza stojącego przy rynku. Tak naprawdę ostała się tylko ona, ale za to powstało przy niej muzeum historyczne. Dookoła rynku jest masa uliczek ze świetnymi knajpkami.  

               Gigantyczne wrażenie na turystach robi to, co znajduje się pod płytą rynku. Mowa o najnowszej instalacji Muzeum Historycznego, które pod rynkiem odtworzyło jego średniowieczny kształt. Historia jest tutaj wspomagana przez najnowocześniejszą technologię, dzięki czemu wrażenia ze średniowiecza wzmacniają hologramy i elementy interaktywne.

Żydowski Kazimierz


                Jako świadectwo multikulturalności miasta będzie musiało wystarczyć tutaj tylko wspomnienie o Kazimierzu. Jest to żydowska dzielnica Krakowa, w której osoby o tej narodowości i równocześnie wyznaniu, przez wieki dominowali. Kręcone jest tu wiele filmów ze względu na silny etniczny charakter okolicy, jak również ze względu na świetnie zachowane synagogi: Starą oraz Tempel. Najlepiej jest zwiedzać Kazimierz zimową nocą, kiedy śnieg skrywa niedoskonałości w działaniu służb oczyszczających miasto, a podświetlenie budynków zapewnia im dodatkowy urok. Lepiej smakuje też wtedy grzane wino.

Zobacz również
0 4207

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, małopolskie, Kraków,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.