To w Belgii jest turystyka?

Łuk Triumfalny w Brukselii

                Tak, jest. I to nie tylko turystyka za euro, którą uprawiają nasi, pożal się borze sosnowy, euro deputowani. Kiedy pracowałem w Anglii, zawsze na miejsce dojeżdżałem samochodem i zwiedzałem miejsca, które są trochę bardziej lub trochę mniej po drodze. Belgia okazała się być jednym z ciekawszych miejsc.

 

Bruksela


chłopiec Manneken Pis

Grand-Place z ratuszem

                Stolicę Belgii - Brukselę potraktuję trochę po macoszemu, bo jest to akurat miejsce, które w zbiorowej świadomości jeszcze jako tako istnieje wśród miejsc turystycznych. Telegraficznym skrótem:
 

  • Grand-Place z ratuszem i domami cechowymi rozmieszczonymi dookoła niego;
  • sikający chłopiec Manneken Pis, czyli miasta i symbol całego kraju;
  • reprezentacyjna ulica Rue des Bouchers z kawiarenkami atrakcyjnymi zwłaszcza w lecie;
  • Place du Jeu de Balle ze znanym pchlim targiem oraz przyległy do niego urokliwy Place Ste Catherine;
  • Królewskie Muzea Sztuk Pięknych;
  • dzielnica Unii Europejskiej i budynek Parlamentu Europejskiego;
  • Parc du Cinquantenaire z łukiem tryumfalnym i muzeami: sztuki i historii, motoryzacji i militariów.

                 Wszystkie te miejsca można zobaczyć w zasadzie z marszu, chociaż oczywiście więcej czasu zabierze nam chodzenie po muzeum, niż po prostu przejście obok sikającego chłopca. Niektórym zdarza się tam siedzieć i pół dnia, ale ja takich ludzi nie rozumiem.

 

Trochę militariów


                W Belgii znajdują się dwie bardzo ciekawe areny bitew, chronologicznie: Waterloo oraz Ypres. Pierwsze z tych miejsc znane jest jako największa klęska Napoleona Bonaparte, która przerwała jego zwycięski marsz przez Europę, a właściwie stanowiła jego ostateczny kres. Belgowie raczej sympatyzują z Francją niż z Brytyjczykami, którzy byli wtedy głównymi przeciwnikami Napoleona, więc miejsce pozbawione jest jakichś mało historycznych elementów. Główną atrakcją, poza corocznymi inscenizacjami bitwy, jest żelazny lew znajdujący się na szczycie kopca w tym miejscu.

                 Menenpoort to z kolei symbol Ypres, miasta, którego nazwa wszystkim kojarzy się z jednym – iperytem. Był to gaz bojowy po raz pierwszy wykorzystany właśnie w tym miejscu w czasie I Wojny Światowej. Menenpoort jest pomnikiem upamiętniającym brytyjskich żołnierzy, którzy zginęli tutaj w czasie czterech wielkich bitew tej wojny. Można się tutaj dowiedzieć bardzo dużo o pierwszej wojnie o zasięgu globalnym, a także podziwiać średniowieczne centrum miasta.

Inne ciekawe miejsca


                Nad innymi ciekawymi miejscami też nie będę się jakoś specjalnie długo rozwodził, by nie przynudzać.

                 Jeśli wybierzemy się na zachód Flandrii, zobaczyć możemy raczej mało urokliwy rezerwat przyrody Het Zwin. Jego największą zaletą są wielkie stada ptaków, które nie zawsze są jakieś specjalnie wyjątkowe, ale ich ilość w połączeniu z lokalnymi bagnami robi wielkie wrażenie.

                 Antwerpię też warto odwiedzić. Przez wieki był to wielki port handlowy Europy i chociaż dzisiaj wciąż posiada taki sam status, oznacza to już coś zupełnie innego. Dzisiaj widać infrastrukturę portową, kiedyś było widać bogactwo i egzotykę. Od tamtych czasów pozostała gotycka katedra z dziełami Rubensa, dzielnica diamentów i kaplice możnowładców w kościele św. Jakuba.

                 Trochę z innej beczki mogę zaproponować Han-sur-Lesse. Jest to cały region wypełniony ogromną ilością jaskiń. Obszar znajduje się na terenie Ardenów, gdzie rozegrała się jedna z największych bitew w historii, więc i o tym się co nieco turysta dowie. Nie zdradzając za dużo, wiele z tych rzeczy ma sporo wspólnego z jaskiniami.

 

Zobacz również
0 4101

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyBelgia, Bruksela,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

przemekkoza

Napisz do przemekkoza
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.