Władysławowo i Jastrzębia Góra

Władysławowo z lotu ptaka

                Nad naszym morzem jest już coraz więcej miejsc, gdzie można się poczuć niczym w naprawdę dobrych zachodnich kurortach. Nie da się ukryć, że dzięki czasom słusznie minionym mieliśmy wielkie zapóźnienie pod praktycznie każdym względem turystycznym, a nad morzem było to widać szczególnie mocno, lecz powoli już o tym zapominamy. W okolicach Władysławowa właściwie przypominamy sobie, jak wspaniale było tutaj kiedyś, ponieważ miejsce to w latach międzywojnia było nawet określane Małą Warszawą.

 

Władysławowo


port rybacki we Władysławowie

Stara wieża we Władysławowie

                Chociaż o osadnictwie w okolicach Władysławowa mówi się nawet w kontekście neolitu, coś więcej niż stada gęsi zaczęło się tutaj regularnie pojawiać dopiero w okresie międzywojennym. Dzisiaj miasto jest przede wszystkim portem rybackim, sypialnią dla turystów oraz miejscem, gdzie poszukuje się czystych plaż. O nich trzeba tutaj coś powiedzieć, ponieważ plaże Władysławowa są wyjątkowo piękne, a znane są przede wszystkim z bardzo delikatnego i czystego piasku, który tutaj można znaleźć na całym wybrzeżu. Jeśli coś ukuje nas w stopę w czasie spaceru po żółciutkim piasku, będzie to wspaniała pamiątka w postaci bursztynu. Jest go tutaj całkiem sporo i na obszarze polskie wybrzeża z Władysławowem pod tym względem konkurować może jedynie Hel.

                 Do atrakcji turystycznej Władysławowa zalicza się przede wszystkim elementy związane z jego historią rybołówczą. Warto zobaczyć, jak działa port rybacki, a potem udać się do wzniesionego dokładnie w połowie minionego wieku domu rybaka. Kiedyś był to hotel dla rybaków, a dzisiaj znajduje się w nim urząd miasta. Dla turysty ważniejsza będzie wieża widokowa. Wypatrzymy z niej rezerwat przyrody Słone Łąki, w którym znajduje się masa roślinności bardzo nietypowej dla naszego kraju, ponieważ uwielbiającej masę soli w powietrzu. Z wieży widokowej można zobaczyć też dom Hallerówki, dawnej willi faktycznego założyciela współczesnego Władysławowa. Obecnie znajduje się w niej muzeum przyrodnicze.

                 Nie wolno przegapić ponadto władysławowskiego Ocean Park. Nie jest to klasyczne oceanarium, ale raczej miejsce, w którym można zapoznać się z modelami największych i najciekawszych zwierząt żyjących pod powierzchnią morza. Główną atrakcją jest możliwość przejścia suchą stopą po dnie oceanu.

 

 

Jastrzębia Góra


                Władysławowo do niedawna wcale nie przyciągało zbyt wielu turystów. Prawdziwą atrakcją była niezależna kiedyś Jastrzębia Góra, obecnie część miasta. Nazwa sugeruje, że zobaczymy tutaj jastrzębie i tak też się stanie. Nie zasiedlają one jednak już wielkiego klifu, od którego miejscowość wzięła swoją nazwę, ale okoliczne tereny objęte rezerwatami przyrody i parkami krajobrazowymi.

                 Najbardziej znanym miejscem w Jastrzębiej Górze jest Gwiazda Północy. Jest to wielki obelisk ustawiony w kameralnym parku. Zaświadcza on o tym, że turysta znajduje się właśnie w najdalej wysuniętej na północ miejscowości naszego kraju. Do spacerów i leniuchowania w miłej atmosferze znacznie lepszy jest jednak Lisi Jar. Jest to raczej niewielki jar sięgający głębokością pięćdziesięciu metrów poniżej swojego otoczenia, a otoczony jest stuletnim laskiem dębowym. Miejsce to ma specjalne znaczenie, ponieważ w tym miejscu do kraju wrócił Zygmunt II Waza po swojej nieudanej eskapadzie do Szwecji w celu zdobycia tamtejszego tronu.

                 W Jastrzębiej Górze warto po prostu pospacerować, ponieważ jest to miejsce wypełnione drewnianą zabudową kaszubską oraz budynkami tworzonymi w okresie międzywojennym. Te ostatnie bywają bardzo okazałe, ponieważ w tamtych latach przybywali do ówczesnej wsi wszyscy, którzy liczyli się na salonach władzy, z marszałkiem Piłsudskim na czele.

Okoliczne atrakcje


                W okolicach Władysławowa i Jastrzębiej Góry można korzystać z masy plaż, wypożyczać sprzęt wodny i właściwie cieszyć się wszystkimi atrakcjami, które oferuje każdy szanujący się nowoczesny kurort. W promieniu dziesięciu kilometrów znajdują się tutaj także chociażby Rozewie, Puck i Chałupy, które same w sobie są wielkimi atrakcjami i oferują turystom bardzo wiele.

 
                Z okolicznych atrakcji warto też wymienić między innymi Groty Mechowskie przyległe do wsi Mechowo. Są to tak zwane osobliwości geologiczne, które dość często spotyka się w terenie górzystym, ale na terenach nizinnych jest to ewenement na skalę europejską. Groty są niewielkie, a od reszty świata oddzielają je balustrady utworzone z stalagnatów o baśniowych kształtach. Łączna długość korytarzy grot to około 60 metrów, ale nie warto się specjalnie w nie zagłębiać, gdyż strop szybko się obniża, a do tego fakt, iż powstały poprzez wypłukiwanie luźnego materiału skalnego spomiędzy twardszych kamieni powoduje, że mogą tam być niebezpieczne dla nóg pułapki.

                 Niedaleko Władysławowa znajduje się także zamek w Krokowej, dawna posiadłość rodziny von Krokau. Zamek sam w sobie jest dziełem sztuki, a do tego stworzono tutaj muzeum rodziny von Krokau, w którym można dowiedzieć się bardzo wiele o burzliwych dziejach członków dynastii. Można do niego zajrzeć po posiłku w działającej tutaj restauracji albo zatrzymać się chociażby na jedną noc w zamkowym hotelu. Jest to propozycja tym bardziej kusząca, ze oprócz wszystkich nowoczesnych wygód, będziemy mogli skorzystać z historycznego umeblowania obiektu.
Zobacz również

0 3838

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, pomorskie, Władysławowo,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

magdajag

Napisz do magdajag
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.