Południowa Afryka trochę inaczej

widok na Cape Town z lotu ptaka
Cape Town

                Republika Południowej Afryki to Mandela i apartheid czyli dyskryminacja europejskiej ludności, która założyła ten kraj, w stosunku do napływowej ludności czarnej z innych części Afryki. Do momentu zmiany ustaw dyskryminujących ludność napływową RPA była krajem stworzonym poniekąd na wzór zachodni, bardzo podobnym do Stanów Zjednoczonych, co zauważyliśmy od razu po przybyciu tutaj. Znajomi, u których się zatrzymaliśmy na czas naszego pobytu, mieszkają w typowym domku na przedmieściach Johannesburga, takim z trawnikiem i werandą, jakie można znaleźć w ciepłych stanach Ameryki.

                 To jednak nie miasta spowodowały, że wybraliśmy się na odwiedziny do tak odległego miejsca i to do ludzi, których ja w zasadzie nie znałem, bo to jakaś dalsza rodzina żony. Tak naprawdę przyciągnęła nas tutaj unikatowa przyroda.

Kraj kwiatów


Cape Town

Smocze Góry

Park Krugera

                Republika Południowej Afryki jest często nazywana krajem kwiatów, ponieważ rośnie tu w naturalnych warunkach aż 10% wszystkich roślin, które kwitną. Chodzi oczywiście o gatunki, a nie o pojedyncze rośliny. Żeby zobrazować skalę zjawiska powiem tylko, że w znanej z różnorodności amazońskiej dżungli, w połączeniu z całą Brazylią, spotkać można ilość roślin kwitnących stanowiącą zaledwie około 60% tego, co jest tutaj. Gigantyczna jest też ich różnorodność.

                 Na wschodzie kraju znajduje się dość nieduży jak na warunki afrykańskie rezerwat przyrody, w którym na przestrzeni 140 kilometrów kwadratowych istnieje aż siedem różnych ekosystemów, w tym także Park Krugera. Jest tam ekosystem wysokogórski, który przechodzi w suchy płaskowyż, las tropikalny, łąki, sawanny, a nawet bagna. Koło siebie można spotkać lwy, małpy oraz całą masę najróżniejszych ptaków i ryb. Wrażenie jest niesamowite.

                 Co ważne, Republika Południowej Afryki wcale nie jest krajem suchym. Są tutaj oczywiście skrawki pustyń, ale jest też Zielony Przylądek, który nie uzyskał swojej nazwy od żółtego piasku plaż, które się na nim znajdują. Cały kraj poprzecinany jest serią wspaniałych rzek tworzących kaniony, przez co człowiek naprawdę czasami nie wie, gdzie się znajduje.

                 Tutejsze góry na przykład Góry Smocze czy też najwyższe w kraju pasmo Thabana Ntlenyana to osobny temat, ponieważ w bardzo wielu przypadkach mają one postać po prostu zrzuconych jakby z nieba kawałków skał, które z biegiem lat się spłaszczyły, a powstały na nich niejednokrotnie lodowiec spowodował, że wyglądają one po prostu na elementy zupełnie płaskie. Widok jest tym ciekawszy, kiedy takie skały, liczące sobie nieraz grubo ponad kilometr wysokości względnej, wzbijają się w niebo bezpośrednio w otoczeniu dżungli lub pustyni, albo przynajmniej jakiejś sawanny. Nie ma tu może jakichś gatunków zwierząt czy roślin, których nie zobaczyłoby się nigdzie indziej, przynajmniej nie jakichś ważnych, ale za to wszystko jest w jednym miejscu i tworzy jeden ekosystem. Naprawdę wspaniałe.

Zobacz również
Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyRPA,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

kamil48

Napisz do kamil48
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.