Na Białoruś

Kościół św. Szymona i św. Heleny w Mińsku
Pomnik Zwycięstwa w Mińsku

                Mieszkam przy granicy białoruskiej i znajomi często mnie pytają, czy warto jest wybierać się do tego kraju w celach turystycznych. Zawsze mówię, że warto, ale Mińsk można sobie w zasadzie odpuścić. No chyba że ktoś bardzo tęskni za socrealizmem, bo jego duch jest jeszcze bardzo mocno wyczuwalny w murach białoruskiej stolicy.

 

Mińsk


Aleja Franciszka Skaryny

                Mimo że Mińska nigdy nie polecam podróżnym, i tak do niego jadą, więc parę słów o nim napiszę. Jest to miasto bardzo stare, co widać chociażby po fragmentach cerkwi z XI wieku. Niestety, jest to miasto stare także swoją powierzchownością, bo nikt nie ma tam pieniędzy na jego podtrzymywanie. Średniowieczne zabytki miasta są w zasadzie w ruinie, a jako tako trzyma się tylko tak zwana górna część miasta, gdzie zabudowania z przełomu XVIII i XIX wieku są głównie w rękach prywatnych i dzięki temu ktoś jakoś o nie dba. Z ciekawych miejsc mogę wskazać Aleję Franciszka Skaryny, przy której jest masa monumentalnych betonowych klocków, charakterystycznych dla komunistycznej architektury.

 

Grodno i inne miasta


Narodowe Muzeum Sztuki Republiki Białorusi

                Znacznie ciekawiej jest w rdzennie polskich miastach znajdujących się na tych terenach. W Grodnie, pięknie położonym nad Niemnem, gdzie największe wrażenie robią Stary i Nowy Zamek, pałac Chreptowiczów oraz Pałac Sapiehów, które świadczą o dużym znaczeniu miasta na dawnej magnackim mapie Rzeczpospolitej. Nawiasem mówiąc, pałac Sapiehów to dzisiaj browar, co dużo mówi o całokształcie Białoruskiej rzeczywistości. Zobaczyć tutaj koniecznie trzeba miejscowe kościoły oraz stojące niemal zaraz obok nich cerkwie. Interesujący jest ponadto klasztor Brygidek.

                 Brześć kojarzy się wszystkim z unią brzeską i oczywiście jej pamiątki są tutaj widoczne. Niezbyt się je eksponuje, ale są. Nowogródek ma z kolei duże znacznie dla miejscowych, bo tutaj właśnie przyjął chrzest ruski książę Mendog. Da polskiego turysty ciekawszy może być pałac Radziwiłłów oraz położony niedaleko od niego dom Mickiewicza. Wędrując do Nieświeża zahaczymy o park krajobrazowy.

 

 

 

Przyroda


Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu

                Największym atutem Białorusi jest niewątpliwie jej przyroda. Nie dlatego, że władze i sami Białorusini się o nią jakoś specjalnie starają, chociaż w Mińsku jest piękny ogród botaniczny, ale ze względu na jej pierwotny charakter. Dużą część powierzchni kraju zajmują bagna, po których można podróżować wraz z przewodnikiem. Najciekawsze tereny są w okolicy Brzeska, ale naprawdę niezbyt mądre jest chodzenie po nich samodzielnie, bo chociaż utopić się tam byłoby pewnie trudno, pozbycie się sporej części sprzętu jest już całkiem realne.

 

Turystyka zdrowotna


                Trochę inny temat to turystyka zdrowotna. Ze względu na swój raczej rolniczy charakter oraz unikalne ekosystemy wytworzone przez bagna, Białoruś posiada całą masę uzdrowisk, w tym przede wszystkim Sanatorium Aziorny, Sanatorium Berestje, Sanatorium Czabarok, Sanatorium Praleska, Sanatorium Rużańskij oraz Sanatorium Switez. Białorusini w ostatnich latach odkryli, że obcokrajowcy przybywający na różnorodne kuracje medyczne mogą być świetnym źródłem dochodów, dzięki czemu można za śmieszne pieniądze skorzystać z naprawdę dobrej infrastruktury Spa oraz z licznych unikatowych zabiegów opartych na tutejszych torfach oraz wodach źródlanych.

 

Zobacz również
0 3216

0 896

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróży,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

lenakrol

Napisz do lenakrol
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.