Miasto papieża

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach

                Wadowice są stosunkowo niewielkim miasteczkiem na południu województwa małopolskiego, niedaleko Beskidu Śląskiego, zaraz obok Andrychowa. Dołączam tę notkę geograficzną dlatego, że miasto jest znane przede wszystkim z papieża i jego kremówek, a nie z jakichś konkretnych rzeczy związanych bezpośrednio z nim. Miałem akurat trochę wolnego, więc postanowiłem to zmienić przynajmniej w swoim przypadku.

 

Kilka słów o mieście...


                Nawet jeśli będziemy chcieli całkowicie pominąć papieża, nie uda nam się to i w ogóle nie powinniśmy próbować, bo to dzięki niemu, chociaż oczywiście nie za watykańskie pieniądze, miasto zostało odnowione, w zasadzie w dużej mierze przebudowane. Osadnictwo w tym miejscu datuje się na XIV wiek, ale tego nie widać, ponieważ mieścina zawsze była mała i raczej biedna, bo nawiedzały ją non stop pożary i epidemie, o których można poczytać w miejskim muzeum. Był tu jednak ważny szlak komunikacyjny, z którego skapywała odrobina dobrobytu dla pojedynczych mieszkańców miasta.

                 Jak to zwykle bywa, najbogatszy był kler, który postawił sobie wielką bazylikę, która do czasu zdobycia rozgłosu przez Karola Wojtyłę była symbolem miasta. Znajduje się tu jakiś magiczny obraz oraz tablica, że to tutaj Wojtyła przyjmował chrzest. Jest też kościół św. Pawła Apostoła zbudowany jako podziękowanie dla Matki Boskiej za chybiony postrzał Jana Pawła II, a właściwie za niedostateczne skutki tego wydarzenia. Widać mieszkańcy zdecydowali się na wersję minimum i nie domagali się w ogóle uniknięcia postrzału i same jego ograniczone skutki były wystarczające dla szarpnięcia się. Efekt jest jednak dość umiarkowany.

                 Tak naprawdę najciekawszą częścią miasta jest to, co znajduje się poza nim. Miasto jest częścią Beskidu Małego, dzięki czemu jest tutaj cała masa szlaków turystycznych. Pagórki są raczej niewielkie, co zachęca do korzystania z rowerów i tak też zrobiłem. Musze przyznać, że gdyby nie to, pewnie uznałbym całą wyprawę za gigantyczną stratę czasu. Na szczęście są one przygotowane świetnie, oznaczone jeszcze lepiej i na pewno właśnie dla nich tu wrócę.

 

Zobacz również
0 3997

0 5491

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, małopolskie, Wadowice,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

przemekkoza

Napisz do przemekkoza
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.