W kopalni soli

Kopalnia soli w Wieliczce

                W Wieliczce powinien się chyba przynajmniej raz w życiu znaleźć każdy. Nie mięliśmy specjalnie jakiejś wielkiej ochoty się tam wybierać, bo oboje z mężem dużo bardziej lubimy oglądanie przyrody na rowerach i koniecznie pod gołym niebem, ale skoro już byliśmy w Krakowie, naprawdę szkoda było nie zahaczyć przynajmniej o pobliską Wieliczkę i oczywiście o jej kopalnię soli, która jest główną atrakcją każdej osoby do tego miasta się wybierającej.

 

Kopalnia jest dziełem sztukipodziemia Wieliczki

                Na miejscu trzeba było trochę odczekać i dość sporo zapłacić, chociaż dzieciaki miały jeszcze ulgi, ale po wejściu naprawdę było warto. Kopalnia jest jednym wielkim dziełem sztuki. W części utworzyła ją natura, ale cała reszta to dzieło człowieka pracującego tutaj od XVII wieku. Strach pomyśleć, jak wtedy wyglądały warunki pod ziemią, bo dzisiaj jest bardzo przyjemnie ze względu na sztuczne oświetlenie oraz wentylację, a osoby niepełnosprawne mogą liczyć nawet na specjalne podjazdy, ale kiedyś oczywiście tego nie było. Musimy tutaj jeszcze kiedyś przyjechać na imprezę sylwestrową albo koncert, ponieważ wielkie wrażenie zrobiła na mnie przede wszystkim sala przygotowana niczym jakaś wiedeńska opera czy inne miejsce balowe, bo w Wiedniu nie byłam i tak tylko sobie trochę zgaduję.

                 Pod ziemią byliśmy blisko trzy godziny i w tym czasie zobaczyliśmy wiele cudów naturalnych i jeszcze więcej rzeczy stworzonych ręką ludzką. Aż szkoda było wychodzić także dlatego, że nasz przewodnik cały czas opowiadał nam najróżniejsze historie dotyczące wieków pracy w kopalni. Ludzie tu mieli naprawdę przeróżne pomysły, a do niebezpiecznych warunków dochodził typowy katolicki zabobon, co razem składało się na różne interesujące mity o duchach czy opiece sił magicznych. Ciekawe czy gdzieś na świecie jest jeszcze podobne miejsce?

 

Zobacz również
Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, małopolskie, Wieliczka,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

kinga46

Napisz do kinga46
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.