Stolica Dolnego Śląska okiem turysty

Panorama Wrocławia

                Wrocław dość rzadko wymieniany jest wśród miast, które w naszym kraju warto odwiedzić w celach czysto turystycznych. Zmienia się to jednak bardzo szybko, ponieważ jest to po prostu miejsce jeszcze nie odkryte przez nas, jako przez zbiorowość, przez co wyrządzamy sobie sami wielką krzywdę omijając go. Zaraz po przybyciu można udać się do jednego z punktów widokowych umieszczonych na szczytach najwyższych budynków i wypatrzeć sobie interesujące miejsca. Sęk w tym, że z tej perspektywy ciekawe będzie w zasadzie wszystko.

 

Historyczne centrum miasta


Średniowieczny kościół św. Idziego

                Każde prawdziwe, stare miasto posiada realne centrum, wokół którego budowane było życie jego mieszkańców. Nie inaczej jest we Wrocławiu. Tutejsze średniowieczne centrum nie znajduje się na razie na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO, ale jest to pewnie tylko kwestia czasu, bo starania władz miasta w tym kierunku są bardzo intensywne, a co znacznie ważniejsze, jest się czym pochwalić. Chociaż 70% zabudowań została tutaj zniszczona w czasie wojny, odbudowa udała się znakomicie, a renowacje przeprowadzone w ostatnich latach dają po prostu zachwycający efekt. 

                Zespół historyczny centrum Wrocławia, jak prawidłowo nazywa się ten zabytkowy obszar, obejmuje między innym monumentalny ratusz znajdujący się bezpośrednio na kolorowym rynku, położony bezpośrednio nad Odrą monumentalny budynek główny Uniwersytetu Wrocławskiego, najstarszy w całym mieście średniowieczny kościół św. Idziego, jak również pięknie oświetloną w nocy archikatedrę św. Jana Chrzciciela.

Flora i fauna


ogród zoologiczny państwa Gucwińskich

                Nie będziemy się oczywiście oszukiwać i nie będziemy opowiadali tutaj o specjalnie ekstrawaganckiej florze czy faunie samego miasta, bo nie różni się ona jakoś znacznie od tego, co zobaczymy w reszcie kraju. Miasto może pochwalić się jednak słynnym na cały kraj ogrodem zoologicznych państwa Gucwińskich, a także Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.

                 Państwo Gucwińscy nie są już zarządcami ogrodu, co nie oznacza, że miejsce to straciło swój urok i wywiera chociażby mniejsze wrażenie na odwiedzających. Jest tutaj w tej chwili ponad 900 gatunków najróżniejszych zwierząt żyjących w wysokiej klasy habitatach przypominających im naturalne warunki bytowe. Reprezentowane są zwierzęta ze wszystkich kontynentów, a na ukończeniu jest Afrykarium, w którym dom znajdą okazy reprezentujące głównie stworzenia wodne z Afryki, dla których przewidziano w ramach nowego obiektu kilka dużych basenów. Należy tylko pamiętać o godzinach otwarcia Ogrodu bardziej dopasowanych do zwierząt, niż do potrzeb oglądających je ludzi, co jest jednak jak najbardziej zrozumiałe.

                 Ogród Botaniczny to trochę inna sprawa, bo jest to 7,5 hektara terenów zielonych, które są teoretycznie i praktycznie częścią Uniwersytetu Wrocławskiego. Dla turysty jest o wielki park, do którego wstęp jest płatny, ale nie drogi. Można tutaj po prostu odpocząć, oglądać blisko 12.000 roślin z najróżniejszych zakątków świata (są tu rośliny górskie, z bagien, wodne, łąkowe, a nawet z lasów tropikalnych) lub brać udział w jednym z wielu wydarzeń kulturalnych, które mają tutaj miejsce.
 

Sport biernie i czynnie


Hala Stulecia

                W ostatnich latach o Wrocławiu można było najczęściej usłyszeć w kontekście Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 i stadionu, który tu został wybudowany. Jest to obiekt średniej wielkości, na którym organizowane są przeróżne imprezy z koncertami na czele, a na co dzień jest to obiekt domowy Śląska Wrocław, pierwszoligowej drużyny piłkarskiej. Ze względu na jego pojemność nigdy nie ma problemów z zakupem biletów, nawet w ostatniej chwili, a kiedy akurat nic się tam nie dzieje, można się po prostu wybrać na zwiedzanie stadionu.

                 Nawet bardziej imponująca, chociaż oczywiście znacznie mniejsza, jest słynna Hala Stulecia wybudowana na upamiętnienie 100-lecia zwycięstwa pod Lipskiem, jako największy budynek żelbetowy w swoim czasie. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to jeden z najważniejszych budynków architektury żelbetonowej XX wieku, a do tego obecnie przed nią znajduje się bardzo interesująca fontanna multimedialna, jedno z najbardziej lubianych przez turystów miejsc. Szczególnie warto się tu wybrać na mecz polskiej reprezentacji w piłce siatkowej.

                 Sport bardziej aktywny, nie tylko ograniczający się do zasiadania na trybunach, to naprawdę sporo ciekawych okazji głównie poza samym miastem. Pierwszym przykładem z brzegu może być zlokalizowany w Sobótce Park Linowy „Wieżyca”, gdzie na mniejszych i większych wysokościach można powalczyć z linami, kładkami i różnymi platformami. Nad ziemią można znaleźć się również w Adrenalina Park w Kątach Wrocławskich. Tamtejsza trasa to kilkadziesiąt minut mocnych wrażeń dla dzieci i dorosłych. Jeśli aktywne mają być głównie dzieci, a nie my sami, można się wybrać do Wioski Indiańskiej Tipi Town. Rozrywki przewidziane w zlokalizowanym w Kamieńcu Wrocławskim parku są naturalnie związane z Dzikim Zachodem.

Zobacz również
0 1099

Brak Opinii

Dodaj Swoją Opinię


Kod z obrazka

Informacje o podróży

Miejsce podróżyPolska, dolnośląskie, Wrocław,
Data podróży
Koszt wycieczki na osobę PLN
Koszt dodatkowe na osobę PLN
Długość pobytu0 dni

Autor Relacji

magdajag

Napisz do magdajag
Używamy cookies w celach świadczenia usług i statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że cookies będą one umieszczane na Twoim urządzeniu.